Zmena v oslobodení pri dodaní nehnuteľnosti
Platiteľ dane, ktorý dodáva nehnuteľnosť po piatich rokoch od kolaudácie, sa mohol rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené od DPH. Takéto rozhodnutie musí písomne oznámiť príjemcovi. Zvyčajne daňovník využil takúto možnosť, ak pri kúpe nehnuteľnosti odpočítal DPH na vstupe a nechcel dodatočne vracať DPH pri predaji oslobodenom od DPH.
Od 1. januára 2019 sa zavádza zmena v oblasti možnosti oslobodenia pri predaji. Predajca nebude mať možnosť vybrať si, že predaj bude podliehať zdaneniu, ak pôjde o predaj nehnuteľnosti určenej na bývanie.
Možnosť výberu zdanenia sa ruší aj v prípade prenájmu nehnuteľnosti zdaniteľnej osobe. Doteraz platilo, že ak daňovník prenajíma nehnuteľnosť zdaniteľnej osobe, mohol využiť možnosť neuplatnenia oslobodenia. Po novom – ak pôjde o nehnuteľnosti určené na bývanie, takúto možnosť mať nebude a prenájom bude oslobodený od DPH.
„Novelou zákona dochádza k obmedzeniu práva voľby prenajímateľa na zdanenie prenájmu bytu, rodinného domu a nájmu apartmánu v bytovom dome, pričom tento typ prenájmu musí byť od 1. januára aj medzi podnikateľmi v režime oslobodenia od dane. Cieľom úpravy je zabrániť podvodom, keď sa nájom bytov deklaroval na podnikateľské účely, ale v konečnom dôsledku išlo o osobnú spotrebu,“ upozorňuje Soňa Ugróczy zo Slovenskej komory daňových poradcov (SK DP).
Zrušenie povinnosti skladať zábezpeku na daň pri registrácii
Po 7 rokoch sa zo zákona o DPH vypúšťa ustanovenie o povinnosti skladať zábezpeku pri registrácii za platiteľa dane z pridanej hodnoty. Zábezpeka počas obdobia svojej existencie splnila svoj účel a podľa ministerstva financií už prestala mať svoje opodstatnenie. Firma, ktorá bude žiadať o registráciu, sa tak už nemusí báť, že jej daňový úrad vyrubí povinnosť zloženia zábezpeky. Zároveň aj už doteraz zložené zábezpeky na DPH budú daňovníkom vrátené. „Zábezpeka na daň fungovala od roku 2012 aby zabránila vzniku daňových nedoplatkov na DPH spôsobených novoregistrovanými platiteľmi dane. Zrušenie tohto inštitútu potvrdzuje jeho nadbytočnosť, čo je pozitívna zmena. Všetky nepoužité zábezpeky daňový úrad automaticky vráti do 28. Februára 2019,“ dopĺňa Soňa Ugróczy.
Zmena pri poskytovaní elektronických služieb do zahraničia
Podnikatelia čoraz častejšie poskytujú svoje služby aj mimo hraníc Slovenska. Súvisí to s celkovým rozvojom e-commerce vo svete. Aj pravidlá DPH musia reagovať na rozvoj tohto druhu služieb. Všeobecne platí, že ak podnikateľ dodáva elektronickú službu do inej krajiny EÚ občanovi, musí odvádzať DPH v danej krajine. Nemusí sa registrovať v každej krajine, ale má možnosť využiť jednotné kontaktné miesto – MOSS.
Od 1. januára tohto roku dochádza k ďalšiemu zjednodušeniu. Pre drobných podnikateľov, ktorí nepresiahnu obrat 10 000 eur za rok pri dodaných elektronických službách do EÚ občanom, bude platiť, že miestom dodania služby bude tuzemsko. DPH tak budú odvádzať na Slovensku.
Zmena v definícii obratu pri registrácii platiteľa
Definícia „príjmov“ a „výnosov“ v praxi znamenala, že samotní podnikatelia si neboli istí, či im už vznikla povinnosť registrácie, alebo ešte nie. Išlo najmä o rozdiely v princípoch účtovania medzi podvojným a jednoduchým účtovníctvom, prípadne prijatie platby vopred. Novinkou v zákone o DPH je jasné definovanie, že do obratu na účely registrácie pre DPH vstupuje hodnota dodaných tovarov a služieb daňovníkom.
NBS varuje. Straty Slovákov na Forexe rastú
Národná banka Slovenska (NBS) vydala v priebehu uplynulého týždňa vyhlásenie o rizikách obchodovania…
DPH pri poskytnutí poukazu – od 1. októbra 2019
Zmena, ktorá vyplýva zo smernice EÚ, spočíva v zmene určenia vzniku daňovej povinnosti pri poskytnutí poukazu, ktorý držiteľa oprávňuje k využitiu služby alebo nákupu tovaru. V prípade, že poukaz poskytne podnikateľ, ktorý priamo dodáva tovar alebo službu, deň vzniku daňovej povinnosti vznikne odovzdaním poukazu. Neuplatní sa tak klasické určenie vzniku daňovej povinnosti až momentom dodania tovaru alebo poskytnutím služby.
Ak by bol poukaz poskytnutý treťou osobou, deň vzniku daňovej povinnosti sa určí klasicky – dňom poskytnutia služby alebo dodaním tovaru.
Zmena pri nákupoch niektorých tovarov
Novela odstraňuje dvojité platenie DPH v špecifických situáciách. „Doteraz, ak podnikatelia nakupovali niektoré presne určené tovary v maloobchodných predajniach a nie vo veľkoobchode, tak museli DPH z nákupu odviesť dvakrát. V praxi ak napríklad prevádzka reštaurácie súrne potrebovala kúpiť ryžu, či bylinkový čaj a zamestnanec išiel do najbližšieho hypermarketu, tak z vystaveného dokladu ERP si platiteľ dane (kupujúci) nemohol uplatniť odpočet dane, respektíve musel odviesť daň štátu druhýkrát. Raz ju podnikateľ zaplatil v obchode a druhý krát ju zaplatil daňovému úradu. Rovnaká situácia bola aj pri nákupe niektorých výrobkov z kovov,“ upozorňuje SK DP. „Od januára 2019 prichádza očakávaná zmena. Podnikatelia si budú môcť uplatniť odpočet DPH aj za nákupy v predajniach, kde dostanú doklad z elektronickej registračnej pokladnice, ak tovar použijú na podnikanie,“ dopĺňa SK DP.